Velocipéd klub

Nová Paka

"Revoluce je jako jízdní kolo. Když nejede dopředu, padá.“
Ernesto Che Guevara

Historie, současnost, budoucnost

Všechno začalo v roce 2004, kdy se Bery, Šárka a Pýca rozhodli uspořádat MTB závody v Nové Pace a přilehlých terénech. V okolních městech měly cross country závody již tradici, ale v Nové Pace, městě pro biking jako stvořeném, se momentálně nedělo téměř nic.

V předchozích letech se tu jezdil "Carlos's Bike Cross", legendární MTB závod podle itineráře. Ale po 10. ročníku to Carlos zabalil a Paka z kalendáře MTB závodů zmizela.

A tak se 6. října 2004 zrodilo "Bláznivé cross country". Na start
0. ročníku se postavilo 45 bikerů a bikerek, kteří si mohli vybrat ze dvou tratí. Delší měřila a dodnes měří 51km, kratší potom 34km.

Protože všechno dopadlo dobře a závod měl ohlas, rozhodli se výše jmenovaní pokračovat dále. Bylo ovšem nutné dát celé akci oficiální charakter. A tak byli osloveni další kamarádi a 29. června 2005 byl oficiálně zaregistrován Velocipéd klub Nová Paka.

Proč zrovna Velocipéd klub? Protože naší zálibou nejsou jen nejmodernější výdobytky cyklistického průmyslu, ale rádi se projedeme na starých plečkách - schwarzích. Zúčastnili jsme několika ročníků Tour de Biére a od roku 2006 sami pořádáme SchwarzMarsch aneb jarní otevírání hospod.

A aby se bikeři a pořadatelé v zimě nenudili, přišel Pýca někdy v prosinci 2004 s nápadem na zimní trojboj. Ten jsme pojmenovali BISEC, tedy Bláznivé Ice - Snow - Extreme Country. Genialita této myšlenky spočívá v tom, že závodník se nejdříve otlouká o led na zimním stadionu. Když odkrouží 5km, jde na biku riskovat život na 7,5km dlouhé trati a nakonec se pokouší přivodit si zlomeninu na 9km trati s běžkami na nohou.

V rámci 2. ročníku Bláznivého cross country jsme připravili zatím poslední novinku, a to vložený závod pro nejmladší bikery a bikerky, kteří spolu soupeří na 2 a 4km trati.